Od září můžete opět každé pondělí od 17 hodin v Shakespearově Kavárně shlédnout krátké hrané filmy v rámci Filmových pondělků s Mental Power. Jedinečnost těchto podvečerů tkví nejen v netradičních filmech, ale také v neobvyklé obsluze. Obsluhu v době promítání zajišťují lidé s mentálním handicapem. Jedná se o klienty ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, kteří byli vybráni ve výběrovém řízení, zaškoleni a od ledna v kavárně obsluhují v rámci filmových pondělků.

Organizátorka akce Vám chce ukázat, že potkávat se osobně s lidmi s mentálním postižením můžete nejen v „uzavřených ústavech“, ale také v každodenním životě a neznamená to pro Vás žádné ohrožení. Naopak zjistíte, že životy „postižených“ jsou plnohodnotné, že jsou schopni pracovat a tvořit, že mají spoustu přátel a aktivit a že se od nich „my zdraví“ máme co učit.

Od září se navíc obsluha rozšíří i do dalších kaváren v centru Ostravy.

„Jsem velice ráda, že dostanou naši „číšníci“ příležitost a budou obsluhovat v dalších kavárnách. Oslovila jsem majitele a provozní svých oblíbených kaváren, zda by se od září zapojili do myšlenky Mental Power (pro neangličtináře – mentální síla) a jednou týdně by umožnili obsluhovat našim číšníkům z řad klientů Čtyřlístku v jejich kavárně. Většina z nich byla nápadu nakloněna,“ pochvaluje si organizátorka akce Ivana Martáková. „A tak se budou moci lidé setkat s touto nezvyklou obsluhou v pondělí v rámci Filmových pondělků v Shakespearově Kavárně, v úterky v Café Ostravanka a ve čtvrtky v Kavárně Daniel. Pokud se obsluha osvědčí a reakce návštěvníků budou pozitivní, spolupráce může úspěšně pokračovat až do Vánoc.“

Obsluhující z řad postižených jsou za svou práci placeni, což je pro všechny něco nového a výjimečného. Své možnosti pracovat za peníze si váží a jsou to nadšeni brigádníci. Peníze získala organizátorka z dotace Statutárního města Ostravy.

„Existuje spousta speciálních kaváren, kde obsluhují pouze různým způsobem postižení spoluobčané. Přestože si těchto aktivit vážím, myslím si, že to vede opět a jen k další selekci a vylučování. Proto jsem oslovila již fungující a vyhlášené kavárny, aby se s „postiženou“ obsluhou setkali běžní návštěvníci kaváren. Sama jsem zvědavá, jaké budou reakce, ale věřím, že to nikoho pobuřovat nebude, neboť není co,“ dodává organizátorka.

Pokud se v některé ze zmíněných kaváren potkáte s touto nezvyklou obsluhou, užijte si to a dejte nám vědět, pokud budete mít potřebu či chuť nám něco sdělit. Informace o dalších aktivitách Mental Power Ostrava najdete na těchto stránkách.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg

K projektu Mental Café
se připojily zavedené kavárny v centru Ostravy.

S netradiční obsluhou z řad lidí s mentálním postižením se můžete od
roku 2013 potkat v těchto partnerských kavárnách.

Ostravanka Cooltour Klub Atlantik

Aktuality